Hozzá voltunk szokva a nyugodt békés élethez, nem volt jellemző a településünk életében az minden napos rendbontás, garázdaság, verekedés, a községi rendezvényeken.
1988-89 években egyre többször fordult elő olyan eset, hogy a békésen szórakozni vágyó fiataljainkat, egyszerűen elűzték a szórakozó helyekről, újszászi, jászladányi, jánoshidai, húsz-huszonöt fős csoportokba verődő, rendbontásra vágyó fiatalok. Ezen túlmenően kezdett elszaporodni, a betöréses és besurranásos lopások száma. Többször tettünk javaslatot a megoldás vonatkozásában, azonban nem igazán vették az illetékesek jó szemmel a dolgot. Különböző dolgokra hivatkozva mindig elmaradt a közös egyeztetés ezen a téren.
1990 áprilisában szerkesztettem egy szórólapot, melyben felhívással fordultam a község lakosságához, hogy aki akar és mer tenni, a közbiztonságunkért, nyugalmunkért az jelentkezzen, egy civil szervezet létrehozása céljából 1990 május 11-én 17 órakor tartandó alakuló gyűlésre.
Az alakuló gyűlésre 69 fő érkezett, melyet azonnal nyilvántartásba is vettünk és jelenléti ívet készítettünk. Megállapodtunk, hogy közösen lépünk fel a közbiztonság és a bűnmegelőzés érdekében a községünkben.
Meg lett választva a három fős vezetőség, Aszódi Gézáné gazdasági vezető, Ronyecz István szolgálatvezető, és Zsoldi Lajos elnöknek.
A tagság meghatározta, hogy a legrövidebb idő alatt meg kell szervezni a járőrszolgálatot. A feladat meghatározás és a végrehajtás, az elnöknek lett feladatként meghatározva. Így hozzá kezdtem a szolgálati szabályzat, és a működési szabályzat kidolgozásához.
Nagyon nehezen alakultak a dolgaink, mert sem a rendőrség, sem az ügyészség nem vállalta a felelősséget, hogy aláírja valaki az alapszabályunkat. Szeptemberre meguntam a huzavonát és Halla Zoltán akkori polgármestert kértem meg, hogy együtt írjuk alá az alapszabályt, és az igazolványokat.
Közben május 13-án megkezdtük a szolgálat ellátását, elsőnek Tóth József, Vizi Ignác, és Zsoldi Lajos teljesítettünk éjszakai szolgálatot, ezután természetesen minden napra jutott egy járőrcsoport.
Az első időszakban nagy volt a lelkesedés, decemberi összejövetelen, már 137-en voltunk, volt olyan hónap, hogy tetten értünk, sülysápi, püspökladányi, újszászi, jászladányi, jánoshidai betörőket, aminek persze a pozitív oldala mellet volt negatívuma is, gyakran kellet a Bíróságra járnunk, tanúskodni. Mindig megszerveztük, és többen elmentünk, mint a tanúk, ezzel biztonságot kívántunk nyújtani a tagjainknak.
1990-93 között Kopácsi Sándor Budapest volt rendőrfőkapitányának segítségével próbáltunk a Jászságba szervezkedni, segíteni az alakulásokban a többi településnek.
1993-ban megalakítottuk a megyei bizottságot, később a megyei szövetséget, ott elnökhelyettesi feladatot vállaltam el, a Jászság érdekében.
Közben a Községi Önkormányzat létrehozott egy alapítványt és százötvenezer forintot letétbe helyezett a számláján, mint alaptőkét. A helyi vállalkozások sorra fizettek be támogatást és abból sáfárkodtunk.
Mindig megőriztük politikai semlegességünket, volt köztünk kisgazda, demokrata fórumos, régi munkásőr, régi rendőr, önkéntes rendőr és keresztény hitű, és hát minden nemzetiségi.
Ennyit az ókorról, az alakulásunkról. az eredményeinkről, majd beszél az utókor, néhány dolgot azonban meg kell, hogy említsek.
Polgárőrségünk egy alkalommal elnyerte a „Jászalsószentgyörgyért” adományozott címet, egy alkalommal lett az „Év polgárőr szervezete”. Polgárőreink három arany, négy ezüst érdemérmet, egy „Év polgárőre” címet, egy alkalommal az „Év pedagógusa” címet nyertük el.
Rendelkezünk egy szolgálati gépkocsival, benne rendszám leolvasó rendszerrel, három szolgálati segédmotorral. Pályázat keretében bővítettük a település térfigyelő rendszerét. A szolgálati autónkba is beszerelésre került 2 kamera, mely a szolgálat ellátásunk alatt tapasztalt rendkívüli eseményeket rögzítheti.
Működik a SZEM mozgalom, közlekedési csoport, és minden éjjel van szolgálat a községben, valamint minden helyi rendezvényt biztosítunk, melyre felkérnek vagy ha nagy létszámú résztvevőre lehet számítani.
Jelenleg 72 főből áll az egyesületünk. A jelenlegi elnökség 6 főből áll. Zsoldi Lajos elnök, Kovács Sebestyén elnök helyettes, Berényi Jenőné gazdasági vezető, Bajzáth István szolgálatvezető, Kormos Péter és Simon Károly elnökségi tagok. Minden évben beszámolunk és értékeljük az előző év tevékenységét és eredményeit. A Rendőrséggel rendszeres, minden napi kapcsolatban vagyunk. Közös szolgálatot látunk el a településünkön. A megyei ill. jászberényi rendőrkapitánysággal, megállapodás született a körözött gépjárművek felderítésnek ügyében, ezért a Jászság területén, a Rendőrséggel együttműködve ellenőrzéseket végzünk.