«

»

A ,,100X100 BIZTONSÁG” mintaprogramról

A polgárőrség kiemelt bűnmegelőzési mintaprogramja

Magyarország 100 településén a közbiztonság erősítésére

és a lakosság biztonságérzetének javítására

(2013-2014)

 

 

A bűnözés összetett társadalmi jelenség, amely ellen hatékonyan küzdeni csak minden egyes állampolgár és a helyi közösség közreműködésével lehet.

A Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia, a Belügyminisztérium, és más együttműködési partnereink – kiemelten a rendőrség és az önkormányzatok – kérései, iránymutatásai alapján az OPSZ rendszeresen meghirdetett és eredményesen végrehajtott bűnmegelőzési programokat pl:„Kistelepülések biztonsága”; Tiszteletet az éveknek – biztonságot az időseknek”; Egy iskola – egy polgárőr”; SZEM.

 

A „100×100 BIZTONSÁG” polgárőr program célja:

A lakosság biztonságérzetét hangsúlyozottan figyelembevevő, az átlagtól eltérő közbiztonsági kihívásokkal rendelkező településeken (településrészeken) megvalósítható (megvalósítandó) középtávú polgárőr cselekvési célok, illetve prioritások kijelölése, a végrehajtás módjainak meghatározása, kiemelt támogatása és a fejlesztés folyamatos biztosításával hozzájárulni az életminőséget javító közbiztonság fenntartásához.

A speciális jellemzőket, helyi sajátosságokat prioritásként kezelő konkrét programhoz 2013-2014 évekreelnyerni a Belügyminisztérium és más együttműködő szervezetek valamint az állampolgárok kiemelt támogatását.

Az OPSZ, a megyei szövetségek és egyesületek hatékony közösségformáló, közbiztonságot fenntartó, biztonságérzetet javító programjainak gyakorlati eredményeivel hozzájárulni az egyenlőtlenségek felszámolásához, a társadalomban elfogadott normák, viselkedési szabályok megismertetéséhez és elfogadtatásához. A polgárőrség népszerűsítése, elismertségének fokozása, a polgárőr egyesületek számának és létszámának növelése.

Az együttműködési lehetőségek gyakorlati megvalósítása, tapasztalatok értékelése, általánosítása.

program végrehajtásának, főbb mozzanatainak, eredményeinek dokumentálása (írásban, hang- és képfelvételeken) és javaslatok megtétele a hatáskörrel rendelkező intézmények, szervezetek valamint az állampolgárok és közösségeik részére.

A „100×100 BIZTONSÁG” program tervezett ideje:

2013. január 01-jétől 2014. december 31-éig.

A „100×100 BIZTONSÁG” programban érintett települések (településrészek) és polgárőr szervezetek:

A megyei / fővárosi szövetségek által – az egyesületek javaslatai alapján – felterjesztett, megyénként 5 település vagy azonosíthatóan körülhatárolható településrész, a fővárosból 3 kerület, valamint legalább két kiemelt feladathoz (tagozathoz) kapcsolható, földrajzilag meghatározható terület (pl.: idegenforgalmi szezon; vasúti ellenőrzés).

 

A MEGYEI/FŐVÁROSI POLGÁRŐR SZÖVETSÉGek és a POLGÁRŐR EGYESÜLETEK FELADATAI:

 

Mind a száz településen polgárőr egyesületnek kell működnie. Ahol kis létszámú az egyesület, vagy nem elég hatékony a működése, ott közvetlen intézkedéseket, tagtoborzást kell kezdeményezni az egyesület megerősítésére, létszámának növelésére.

Valamennyi egyesületnél közgyűlés keretében ismertetni kell a program célját, a bűnmegelőzési, illetve együttműködési feladatokat, lehetőségeket, és mozgósítani, aktivizálni kell a polgárőröket, hogy vegyenek részt a program megvalósításában.

A programban résztvevő egyesületek szorosan működjenek együtt a rendőrséggel, rendészeti szervekkel és az alternatív rendészeti szervezetekkel (pl. a közterületfelügyelettel, természetvédelmi őrökkel, halőrökkel, vadőrökkel, mezőőrökkel, közterületi településőrökkel, közterületeken működő fegyveres biztonsági őrökkel).

Ennek keretében egyeztessék, hangolják össze a szolgálatot, törekedjenek arra, hogy a településen folyamatos legyen a közterületi szolgálat, ne maradjon – különösen a fertőzött terület – rendészeti ellenőrzés nélkül.

Önkormányzati testületi ülésen a polgárőr egyesület vezetője adjon tájékoztatást a program céljáról, tartalmáról, a bűnmegelőzési, illetve együttműködési feladatokról és végrehajtásáról. Kérjék hozzá a testület és a polgárok támogatását

Kezdeményezzék a bűnmegelőzés széleskörű tudatosítását lakossági fórumokon, nyugdíjasklubokban, önkormányzati rendezvényeken, a helyi és a regionális médiákban. Kiemelten az iskolákban az „Egy iskola – egy polgárőr” program végrehajtásának keretében. Folyamatosan értékeljék, elemezzék a település közbiztonságának helyzetét civil szemüvegen keresztül – amely jobban visszatükrözi a lakosság biztonságérzetét.

Amennyiben a településen etnikai problémák jelentkeznek, azok feloldásában, megoldásában közvetlenül vegyenek részt. Támogatni kell a roma értelmiség bevonását a közösségi bűnmegelőzési tevékenységbe, népszerűsíteni szükséges a jogkövető roma állampolgárokat

Az egyesület közgyűlés keretében félévente röviden értékelje a program végrehajtásának tapasztalatait, hatását, hatékonyságát. Folyamatosan gyűjtsék és értékeljék a végrehajtás helyi, illetve megyei tapasztalatait, és az erről szóló tájékoztatót félévente terjesszék fel az OPSZ elnökének

 

A „100×100 biztonság” programindító rendezvényét az Országos Polgárőr Szövetség, 2013. március 23-án (szombaton) 10.00 órai kezdettel tartja, az Országos Rendőr-főkapitányság Teve utcai székházának Auditóriumában.

A rendezvény fővédnöke Dr. Pintér Sándor belügyminiszter.

 

Budapest, 2013.03.05.

Országos Polgárőr Szövetség